Przejdź do głównej zawartośc
Bosch w Polsce

Automated Valet Parking

Automated Valet Parking

Zaparkuj auto za pomocą aplikacji

Koniec z wymagającym manewrowaniem i stresującą gimnastyką podczas parkowania samochodu. Teraz samochód zaparkuje sam. A to wszystko za sprawą pierwszej na świecie w pełni zautomatyzowanej funkcji parkowania, opracowanej przez firmy Bosch i Daimler.

Wjeżdżasz do podziemnego parkingu i za każdym razem czujesz to samo – stres. Czy podczas parkowania nie uszkodzisz auta? Czy sąsiad zostawił Ci wystarczająco dużo miejsca? Czy żaden pieszy nie pojawi się nagle na jezdni?

A teraz wyobraź sobie, że po prostu zatrzymujesz auto na wjeździe do parkingu podziemnego i... wysiadasz. Zamykasz za sobą drzwi i uruchamiasz aplikację na smartfonie. Samochód rusza, a Ty możesz zająć się swoimi sprawami. Nie martwisz się tym, co dzieje się z autem, bo ono jedzie samodzielnie, bez kierowcy, na swoje miejsce parkingowe. To wszystko dzięki Automated Valet Parking, rozwiązaniu, które opracowały wspólnie firmy Bosch – producent części i dostawca technologii oraz Daimler – producent samochodów.

Przyszłość parkowania zaczyna się w muzeum

Parkowanie bez kierowcy, do niedawna jedynie wizja przyszłości, właśnie stało się faktem. Bosch i Daimler uzyskały zgodę władz na stosowanie tego rozwiązania na wielopoziomowym parkingu w Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie.

To pierwsza na świecie w pełni zautomatyzowana funkcja parkowania odpowiadająca poziomowi SAE Level 4, oficjalnie zatwierdzona do codziennego użytku

Kto kieruje autem, gdy kierowcy nie ma w środku?

Automated Valet Parking działa dzięki integracji trzech komponentów: internetowi, wyjątkowo czułym kamerom oraz specjalnej infrastrukturze parkingu podziemnego, m.in. czujnikom od Bosch. Uruchamiając aplikację, samochód łączy się z infrastrukturą w garażu za pośrednictwem sieci internetowej. Następnie, system wyszukuje wolne miejsce parkingowe dostosowując wybór do wielkości auta. Kamery w samochodzie uruchamiają się, aby monitorować trasę przejazdu. Reagują na otoczenie, przeszkody i ludzi, którzy mogliby pojawić się na płycie parkingu. Gdy ktoś wejdzie na jezdnię, samochód zatrzymuje się automatycznie.

Technologia zastosowana w aucie przekształca sygnały z infrastruktury w manewry. Dzięki temu auto parkuje samo. Bez względu na szerokość miejsca parkingowego, manewr jest bezproblemowy, automatyczny
i bardzo precyzyjny. Powrót samochodu odbywa się na tych samych zasadach. Wystarczy przywołać pojazd za pomocą aplikacji, a przyjedzie on w to samo miejsce, z którego wcześniej odjechał.

61%

ludzi chciałoby, aby ich samochody były zintegrowane ze smartfonem za pomocą aplikacji mobilnej*

Automated Valet Parking działa dzięki interakcji między inteligentną infrastrukturą parkingu, a technologią zastosowaną w pojeździe. Garaż musi być wyposażony w dedykowaną infrastrukturę, czyli czujniki zintegrowane z technologią IT Bosch. Dzięki nim system wylicza odległość przejazdu, a kamery sprawiają, że „widzi” on przeszkody na swojej trasie. Oprócz infrastruktury, koniecznie jest także specjalny system do komunikacji z pojazdem oraz połączenie w tzw. chmurze danych. I oczywiście aplikacja, która pozwala łączyć się z autem, infrastrukturą parkingu i systemem IT.

Ze względu na czujniki rozmieszczone w garażu, wyposażenie samego pojazdu ogranicza się w dużej mierze do automatycznej skrzyni biegów, ESP, elektrycznego hamulca postojowego i wspomagania kierownicy, funkcji Start/Stop oraz jednostki komunikacyjnej.

mobile phone

Lepiej parkujemy, lepiej żyjemy!

Wśród fanów motoryzacji parkowanie bez kierowcy wzbudza wiele pozytywnych emocji. Jest odpowiedzią na wiele problemów związanych z parkingiem w takich obiektach jak galerie handlowe, biurowce czy parkingi podziemne w blokach. Automated Valet Parking redukuje stres związany z wjazdem i wyjazdem z miejsca parkingowego. Kierowcom oraz pasażerom pozwoli wysiąść w wygodnym dla nich miejscu – na przykład pod wejściem do sklepu czy klatki schodowej.

Technologia Internetu Rzeczy rozwijana przez firmy Bosch i Daimler to większe bezpieczeństwo na parkingu: brak ryzyka potrącenia pieszego, zarysowania samochodu czy błędów podczas manewru. Poprawne i precyzyjne parkowanie to również więcej miejsca na parkingu – można w ten sposób uzyskać nawet do 20% więcej przestrzeni, czyli mieć więcej miejsc postojowych.

Funkcja Automated Valet Parking to jeden z przykładów integracji samochodów w Internecie (Connected mobility). Mobilność to natomiast jedno z najważniejszych wyzwań całej ludzkości.

Do końca 2021 roku

w system Automated Valet Parking ma być wyposażonych kilkanaście kolejnych parkingów na świecie.

Car

W Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie można przetestować zdalne parkowanie za pomocą aplikacji w smartfonie.
* https://www.pwc.pl/pl/pdf/publikacje/raport-trendy-w-branzy-motoryzacyjnej-2017.pdf