Przejdź do głównej zawartośc
Bosch w Polsce

Mamo, dasz radę! Wspieramy kobiety w powrocie do pracy!

mother empower

Powrót do pracy po przerwie związanej z macierzyństwem, to ogromna zmiana w życiu kobiety i jej najbliższych. Niekiedy przerwa trwa kilka miesięcy, innym razem kilka lub kilkanaście lat. Niezależnie od jej długości – często powrót do pracy zawodowej to w życiu mamy mniejsza lub większa rewolucja.

Zmiana ta wiąże się z wieloma obawami i niepewnością.

Katarzyna Nieroda

Po wielu miesiącach lub latach przerwy w pracy zawodowej kobieta-mama staje przed nowymi wyzwaniami, jak podejmować dobre decyzje, spojrzeć na siebie z innej perspektywy i zacząć nowy rozdział

opowiada Katarzyna Nieroda, Senior HR Business Partner w Bosch, mentorka i koordynatorka w programie Mother Empower.

W głowie pojawia się szereg pytań: rodzina i prac

Jak mam rozstać się z dzieckiem, z którym dotychczas spędzałam niemal każdą chwilę? Jak pogodzę życie osobiste z zawodowym? Kto we mnie uwierzy? Czy pracodawca będzie uważał mnie za wartościowego pracownika?

Pierwszy krok

Przede wszystkim – trzeba działać wspólnie w rodzinie. Ale podejmując decyzję o powrocie do pracy warto mieć też przy sobie innych ludzi, którzy pomogą na nowo uwierzyć w siebie. Powiedzą: Nie jesteś sama. Rozumiem, że jest Ci trudno. Pomogę Ci przejść przez tę drogę. Przejdziemy ją razem.

Mother Empower – mamo, dasz radę!

Wsparcie z zewnątrz może ułatwić obiektywną ocenę sytuacji i zaplanowanie powrotu do aktywności zawodowej. Dlatego Bosch od 2019 roku wspólnie z Fundacją Mamo Pracuj prowadzi program Mother Empower. Jego celem jest pomoc kobietom poszukującym pracy po przerwie związanej z macierzyństwem. Uczestniczki programu otrzymują wsparcie mentorskie od pracowników Bosch w zakresie skutecznej rekrutacji czy poszukiwania nowego miejsca na rynku pracy.

„Jako pracująca mama czuję, że taki los nie trafia się każdemu. Mam ten komfort, świadomość i to magiczne wsparcie, które sprawiły, że te role udało mi się połączyć. Ale jest wiele kobiet, które potrzebują czasem „tylko” prostej wskazówki a czasem dłuższej pracy. Zrobienia pierwszego kroku. Bo jak wrócić na rynek np. po 17 latach i zbudować poczucie, że jeszcze mogę i umiem pracować zawodowo? Pomaganie pomaga” – dodaje Kasia.

Projekt mentoringowy Mother Empower to cenne doświadczenie dla obu stron – poza wymianą doświadczeń zawodowych i przygotowaniem do procesu rekrutacji, to przestrzeń, w której mentee i mentorzy dzielą się pespektywą życiową i wzajemnie inspirują. Jest to też szansą rozwoju umiejętności miękkich dla samych mentorów.

Bez nich to się nie uda – mentorzy

„Dopasowanie mentorek, mentorów i mentee to najważniejsze, pełne wyzwań zadanie. Poświęcamy mu dużo uwagi po to, żeby praca w parach przynosiła efekty” – mówi Anna Łabno-Kucharska, koordynatorka programu Mother Empower z Fundacji Mamo pracuj.

Co według mentorów program wnosi do życia uczestniczek? Dlaczego zdecydowali się wziąć udział w mentoringu?

Poznajcie bohaterów, którzy zdecydowali się dołączyć do Mother Empower: mentorkę Katarzynę Nierodę i mentora Łukasza Śliwińskiego.

Katarzyna na co dzień jest HR Business Partnerem i odpowiada za budowanie i realizację procesów HR-owych, wspierając managerów w zarządzaniu pracownikami. Koordynuje także pracę HR Business Partnerów w RBPL. Prywatnie mama Antka i Franka, od lat szuka balansu pomiędzy życiowymi i zawodowymi rolami.

Łukasz pracuje w dziale Bosch Digital, gdzie jest odpowiedzialny za prawidłowe mapowanie faktur elektronicznych przesyłanych za pośrednictwem systemu EDI. Poza pracą oraz opieką nad dwójką dzieci w wieku 9 i 6 lat, bardzo lubi jeździć na rowerze. Od krótkich wycieczek po dłuższe wyprawy. Jego najdłuższy i najdalszy wyjazd był do Chile i trwał miesiąc. Jak sam przyznaje „Taka forma spędzania czasu pozwala mi odpocząć i daje energię do planowania kolejnych ekspedycji rowerowych.”

„Działania CSR-owe od zawsze były mi bliskie. Mój zawód jest zawodem społecznym i troska o innych jest w niego wpisana. Dlatego nie wahałam się ani minuty aby dołączyć do programu” – mówi Kasia Nieroda.

Łukasz Śliwiński, SAP Consultant

Na pierwszym spotkaniu byłem zaskoczony ilością pozytywnej energii, którą można było wyczuć od wszystkich uczestniczek. Widać było po nich, że wiedzą czego chcą. Również zaskoczyło mnie jak dobrze została do mnie dopasowana Mentee. Od samego początku mieliśmy bardzo dobry kontakt

– dodaje Łukasz Śliwiński, SAP Consultant.

Na wyjątkowość programu wpływa także wzajemna wymiana wiedzy i motywacji. Mentorzy niejednokrotnie uczą się nowych umiejętności od mentee.

„Moja mentee była bardzo poukładana i dokładnie wiedziała co chce robić i osiągnąć. Imponowała mi jej determinacja. Czasami czułem się tym zawstydzony, wiedząc jaką drogę sam przeszedłem. Wzajemnie motywowaliśmy się do rozwoju osobistego” – uzupełnia Łukasz.

W efekcie pracy na linii mentor-mentee powstają długotrwałe relacje.

„Jako mentorka doświadczyłam ogromnej wdzięczności od mentee. Zbudowałyśmy relację, która trwa do dziś. Miałam też poczucie, że ta wspólna praca ma realne przełożenie na to co dzieje się w życiu zawodowym mentee. To budujące” – dodaje Kasia.

Mamy wracają na rynek pracy!

„Moje rozmowy 1:1 z mentorką zakończyły się dwiema rozmowami kwalifikacyjnymi, na które poszłam z wiarą w siebie i pewnością, że jestem wartościowym pracownikiem” – Magdalena Dałek-Szachowałow.

„Uczestnictwo dało mi siłę do realizacji marzeń, rozwinęłam skrzydła i czuję, że mogę robić to, o czym zawsze marzyłam” – Anna Błaszczuk.

„To dobra przestrzeń, aby się odnaleźć. Uwierzyłam w siebie i nie odpuszczałam” – Joanna Szewczyk.

„Dla mnie, jako koordynatorki projektu, Mother Empower to wzmocnienie, wsparcie, danie wiatru w skrzydła mamom. To niesamowicie inspirująca praca z mentee, które chcą pracować nad swoim rozwojem zawodowym. To współpraca z mentorkami i mentorami, którzy z dużą otwartością i ciekawością podchodzą do spotkań mentorskich. Dzielą się wiedzą i doświadczeniem” – dodaje Anna Łabno - Kucharska, Fundacja Mamo Pracuj.

ME

Program Mother Empower w liczbach

Pięć edycji programu to blisko 140 kobiet-mam, wyłonionych spośród prawie 1200 zgłoszeń. Do tej pory w Mother Empower zaangażowało się około 90 mentorek i mentorów z Bosch.