Przejdź do głównej zawartośc
Bosch w Polsce
Bosch na całym świecie

Grupa Bosch w skrócie

Grupa Bosch na świecie

Co robimy

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 400 500 pracowników na całym świecie (wg danych na 31.12.2017). Według wstępnych danych, w 2017 roku spółka wygenerowała obrót w wysokości 78 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów (Smart Homes), inteligentnych miast (Smart Cities) oraz zintegrowanej w sieci mobilności i zintegrowanego przemysłu. Wykorzystując swoje doświadczenie w technologii sensorów, oprogramowania i usług, Bosch oferuje swoim klientom zintegrowane rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”.

Bosch w skrócie

Przychód ze sprzedaży, współpracownicy, lokalizacje – kluczowe dane i marki w skrócie

Przychód ze sprzedaży, współpracownicy, lokalizacje – fakty o Grupie Bosch i marki w skrócie.

Publikacje

Tutaj można pobrać aktualne informacje o firmie Bosch w postaci plików PDF.

Okładka Bosch obecnie

Bosch obecnie

Wszystko, co trzeba wiedzieć o firmie Bosch w przejrzystym i zwięzłym formacie.

Okładka Sprawozdanie roczne Bosch 2020

Sprawozdanie roczne 2020

Profil firmy i sprawozdanie roczne za 2020

Nasze sektory biznesowe

Sektor Mobility Solutions firmy Bosch. Garaż w Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie. Pierwszy na świecie obiekt wyposażony w rozwiązanie Automated Valet Parking firmy Bosch, umożliwiające parkowanie w garażu bez kierowcy.

Mobility Solutions

Mobility Solutions

Sektor Mobility Solutions odpowiada za największy obszar działalności Grupy Bosch na świecie, który w 2020 roku wygenerował 59 procent globalnych obrotów firmy. Bosch jest jednym z wiodących dostawców przemysłu motoryzacyjnego i realizuje wizję zrównoważonej, bezpiecznej i inspirującej mobilności. Jako dostawca wyposażenia oryginalnego na linie produkcyjne różnych pojazdów, Bosch oferuje produkty i rozwiązania z działów: Powertrain Solutions, Chassis Systems Control, Electrical Drives, Automotive Electronics oraz Automotive Steering, a także z utworzonego na początku 2021 roku, nowego działu Cross-Domain Computing Solutions. Firma prowadzi także działalność biznesową poza obszarem wyposażenia oryginalnego, w ramach działów Automotive Aftermarket, Connected Mobility Solutions oraz Bosch eBike Systems. Oprócz tego oferta Bosch obejmuje rozwiązania dla pojazdów dwukołowych, użytkowych i terenowych oraz usługi inżynieryjne.

W odpowiedzi na głębokie zmiany zachodzące w branży motoryzacyjnej, Bosch podkreśla konieczność neutralności technologicznej i skupia się na dalszym rozwoju technologii napędowych, z uwzględnieniem ekologicznych paliw syntetycznych. Tylko w 2020 roku firma zainwestowała ok. 500 mln euro w rozwój elektromobilności, w tym ogniw paliwowych. Bosch systematycznie udoskonala także swoje systemy wspomagania kierowcy na poziomach automatyzacji 1 do 2, pracuje nad systemami „Highway Assist - hands free” oraz zautomatyzowaną jazdą na poziomach SAE 3 i 4. Oferując Cross-Domain Computing Solutions, firma odpowiada na zmieniające się wymagania szybko rosnącego rynku systemów elektronicznych dla branży motoryzacyjnej, wyposażonych w zaawansowane oprogramowanie.

Sektor Mobility Solutions firmy Bosch. Garaż w Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie. Pierwszy na świecie obiekt wyposażony w rozwiązanie Automated Valet Parking firmy Bosch, umożliwiające parkowanie w garażu bez kierowcy.
Sektor Industrial Technology firmy Bosch. Tak właśnie wygląda fabryka przyszłości: firma Bosch Rexroth zapewnia kompleksową integrację przez sieć w zakładach produkcyjnych.

Industrial Technology

Industrial Technology

W roku 2020 sektor biznesowy Industrial Technology wygenerował 7 procent całkowitego obrotu Grupy Bosch na świecie. Industrial Technology obejmuje dział Drive and Control Technology – specjalizujący się w technologii napędów i sterowania w maszynach i instalacjach wszystkich typów i rozmiarów. Drive and Control Technology łączy doświadczenie w obszarze aplikacji mobilnych, budowy urządzeń, inżynierii oraz automatyzacji fabryk. Dzięki inteligentnym komponentom, dostosowanym do potrzeb rozwiązaniom systemowym i usługom, umożliwia zintegrowane, połączone w sieci wdrożenia oraz oferuje swoim klientom hydraulikę, napęd elektryczny i technikę sterowania, technikę przekładni oraz technikę liniową i montażową, w tym również oprogramowanie i interfejsy do Internetu rzeczy. Robert Bosch Manufacturing Solutions GmbH, główny dostawca systemów montażowych firmy Bosch, opracowuje elastyczne, skalowalne koncepcje montażowe, indywidualne rozwiązania w zakresie testowania i technologii procesowej oraz związane z tym usługi. Częścią działu Industrial Technology jest też jednostka produktowa Bosch Connected Industry, która opracowuje rozwiązania w zakresie oprogramowania oraz prowadzi projekty dla klientów wewnętrznych i zewnętrznych, realizując ideą Przemysłu 4.0.

Sektor Industrial Technology firmy Bosch. Tak właśnie wygląda fabryka przyszłości: firma Bosch Rexroth zapewnia kompleksową integrację przez sieć w zakładach produkcyjnych.
Sektor Consumer Goods firmy Bosch. Zastosowanie tarczy czyszczącej Bosch Professional X-LOCK Cleaning Disc.

Consumer Goods

Consumer Goods

Udział sektora Consumer Goods w całkowitej sprzedaży Grupy Bosch wyniósł w 2020 roku 26 procent. Sektor obejmuje dział Power Tools, odpowiedzialny za elektronarzędzia dla profesjonalistów i majsterkowiczów, elektronarzędzia ogrodowe oraz akcesoria do elektronarzędzi i techniki pomiarowej. W roku 2020 dział skupił się przede wszystkim na rozwoju oferty wydajnych i wygodnych urządzeń akumulatorowych oraz urządzeń i usług wyposażonych w opcję łączności z siecią. Głównymi filarami strategii Power Tools są: innowacyjność, dalsza digitalizacja, silne marki, ciągły rozwój handlu internetowego oraz ekspansja na rynkach wschodzących. „User experience”, czyli skupienie się na potrzebach użytkownika w procesie rozwoju produktów i usług, jest decydującym czynnikiem sukcesu.

W struktury sektora Consumer Goods wchodzi również spółka BSH Hausgeräte GmbH, oferującą pełną gamę nowoczesnych, energooszczędnych i w coraz większym stopniu połączonych z siecią urządzeń gospodarstwa domowego. Portfolio produktów obejmuje pralki i suszarki bębnowe, chłodziarki i zamrażarki, kuchenki, piekarniki i okapy, zmywarki oraz drobny sprzęt, taki jak odkurzacze, ekspresy do kawy i roboty kuchenne. Spółka BSH koncentruje się na innowacjach produktowych, ofertach usługowych możliwych dzięki sieci oraz rozszerzaniu cyfrowych modeli biznesowych. Dzięki technologii Home Connect, BSH Hausgeräte oferuje ekosystem z platformą cyfrową dla urządzeń domowych, współpracując w tym zakresie z dużą liczbą partnerów. Firma chce wykorzystywać digitalizację, do bycia jeszcze bliżej swoich klientów.

Sektor Consumer Goods firmy Bosch. Zastosowanie tarczy czyszczącej Bosch Professional X-LOCK Cleaning Disc.
Sektor działalności Energy and Building firmy Bosch. Mobilny asystent bezpieczeństwa Bosch spexor.

Energy and Building Technology

Energy and Building Technology

W roku 2020 sektor Energy and Building Technology wygenerował 8 procent całkowitego obrotu Grupy Bosch na świecie. Należący do niego dział Building Technologies składa się z dwóch jednostek biznesowych: globalnej firmy produktowej zajmującej się rozwiązaniami z zakresu bezpieczeństwa i komunikacji oraz regionalnej firmy zajmującej się integracją systemów, która dostarcza rozwiązania i usługi dostosowane do potrzeb klientów w zakresie bezpieczeństwa budynków, efektywności energetycznej i automatyki budynków w wybranych krajach. Obie jednostki koncentrują się na budynkach komercyjnych i projektach infrastrukturalnych. Portfolio produktów obejmuje systemy dozoru wizyjnego, systemy sygnalizacji włamania i napadu, systemy sygnalizacji pożaru i dźwiękowe systemy ostrzegawcze, systemy kontroli dostępu oraz profesjonalne systemy audio i konferencyjne.

Sektor obejmuje także dział Thermotechnology, który oferuje klientom na całym świecie rozwiązania w zakresie ogrzewania i klimatyzacji, ciepłej wody użytkowej oraz zdecentralizowanego zarządzania energią. Elektryfikacja i odnawialne źródła energii mają w tych obszarach coraz większe znaczenie ze względu na rosnące wymagania dotyczące redukcji emisji CO2. Oprócz zwiększania wydajności istniejących produktów i wdrażania rozwiązań sieciowych, dział ten koncentruje się na innowacjach.

Do sektora należy również dział Bosch Global Service Solutions, który oferuje obsługę procesów biznesowych głównie dla klientów z branży motoryzacyjnej, usług finansowych, logistyki oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Natomiast firma Robert Bosch Smart Home GmbH oferuje sieciowe i sterowane za pomocą aplikacji rozwiązania dla indywidualnych gospodarstw domowych.

Sektor działalności Energy and Building firmy Bosch. Mobilny asystent bezpieczeństwa Bosch spexor.

Struktura własnościowa i organizacyjna

Od 1964 roku głównym udziałowcem w spółce Bosch była charytatywna fundacja Robert Bosch Stiftung GmbH. Fundacja kontynuuje działania charytatywne i społeczne założyciela firmy we współczesnej formie. Fundacja wspiera wyznaczone cele za pośrednictwem programów i własnych instytucji oraz przez wspieranie odpowiednich projektów i inicjatyw proponowanych przez inne podmioty, a związanych z rozwiązywaniem problemów, z którymi zmaga się społeczeństwo.

Udziałowcy i prawa do głosowania w Robert Bosch GmbH

Skontaktuj się z Bosch

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Telefon

Wyślij do nas wiadomość

Porozmawiaj z nami na chacie!

Masz pytania lub sugestie? Skontaktuj się z nami. Jesteśmy dostępni od godziny 08.00 do 17.00 w dni robocze.