Przejdź do głównej zawartośc
Bosch w Polsce
Bosch na całym świecie

Grupa Bosch w skrócie

Grupa Bosch na świecie

Co robimy

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 400 500 pracowników na całym świecie (wg danych na 31.12.2017). Według wstępnych danych, w 2017 roku spółka wygenerowała obrót w wysokości 78 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów (Smart Homes), inteligentnych miast (Smart Cities) oraz zintegrowanej w sieci mobilności i zintegrowanego przemysłu. Wykorzystując swoje doświadczenie w technologii sensorów, oprogramowania i usług, Bosch oferuje swoim klientom zintegrowane rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”.

Bosch w skrócie

Przychód ze sprzedaży, współpracownicy, lokalizacje – kluczowe dane i marki w skrócie

Przychód ze sprzedaży, współpracownicy, lokalizacje – fakty o Grupie Bosch i marki w skrócie.

Publikacje

Tutaj można pobrać aktualne informacje o firmie Bosch w postaci plików PDF.

Okładka Bosch obecnie

Bosch obecnie

Wszystko, co trzeba wiedzieć o firmie Bosch w przejrzystym i zwięzłym formacie.

Okładka Sprawozdanie roczne Bosch 2020

Sprawozdanie roczne 2020

Profil firmy i sprawozdanie roczne za 2020

Nasze sektory biznesowe

Sektor Mobility Solutions firmy Bosch. Garaż w Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie. Pierwszy na świecie obiekt wyposażony w rozwiązanie Automated Valet Parking firmy Bosch, umożliwiające parkowanie w garażu bez kierowcy.

Mobility Solutions

Mobility Solutions

Sektor Mobility Solutions odpowiada za największy obszar działalności Grupy Bosch na świecie, który w 2020 roku wygenerował 59 procent globalnych obrotów firmy. Bosch jest jednym z wiodących dostawców przemysłu motoryzacyjnego i realizuje wizję zrównoważonej, bezpiecznej i inspirującej mobilności. Jako dostawca wyposażenia oryginalnego na linie produkcyjne różnych pojazdów, Bosch oferuje produkty i rozwiązania z działów: Powertrain Solutions, Chassis Systems Control, Electrical Drives, Automotive Electronics oraz Automotive Steering, a także z utworzonego na początku 2021 roku, nowego działu Cross-Domain Computing Solutions. Firma prowadzi także działalność biznesową poza obszarem wyposażenia oryginalnego, w ramach działów Automotive Aftermarket, Connected Mobility Solutions oraz Bosch eBike Systems. Oprócz tego oferta Bosch obejmuje rozwiązania dla pojazdów dwukołowych, użytkowych i terenowych oraz usługi inżynieryjne.

W odpowiedzi na głębokie zmiany zachodzące w branży motoryzacyjnej, Bosch podkreśla konieczność neutralności technologicznej i skupia się na dalszym rozwoju technologii napędowych, z uwzględnieniem ekologicznych paliw syntetycznych. Tylko w 2020 roku firma zainwestowała ok. 500 mln euro w rozwój elektromobilności, w tym ogniw paliwowych. Bosch systematycznie udoskonala także swoje systemy wspomagania kierowcy na poziomach automatyzacji 1 do 2, pracuje nad systemami „Highway Assist - hands free” oraz zautomatyzowaną jazdą na poziomach SAE 3 i 4. Oferując Cross-Domain Computing Solutions, firma odpowiada na zmieniające się wymagania szybko rosnącego rynku systemów elektronicznych dla branży motoryzacyjnej, wyposażonych w zaawansowane oprogramowanie.

Sektor Mobility Solutions firmy Bosch. Garaż w Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie. Pierwszy na świecie obiekt wyposażony w rozwiązanie Automated Valet Parking firmy Bosch, umożliwiające parkowanie w garażu bez kierowcy.
Sektor Industrial Technology firmy Bosch. Tak właśnie wygląda fabryka przyszłości: firma Bosch Rexroth zapewnia kompleksową integrację przez sieć w zakładach produkcyjnych.

Industrial Technology

Industrial Technology

W roku 2020 sektor biznesowy Industrial Technology wygenerował 7 procent całkowitego obrotu Grupy Bosch na świecie. Industrial Technology obejmuje dział Drive and Control Technology – specjalizujący się w technologii napędów i sterowania w maszynach i instalacjach wszystkich typów i rozmiarów. Drive and Control Technology łączy doświadczenie w obszarze aplikacji mobilnych, budowy urządzeń, inżynierii oraz automatyzacji fabryk. Dzięki inteligentnym komponentom, dostosowanym do potrzeb rozwiązaniom systemowym i usługom, umożliwia zintegrowane, połączone w sieci wdrożenia oraz oferuje swoim klientom hydraulikę, napęd elektryczny i technikę sterowania, technikę przekładni oraz technikę liniową i montażową, w tym również oprogramowanie i interfejsy do Internetu rzeczy. Robert Bosch Manufacturing Solutions GmbH, główny dostawca systemów montażowych firmy Bosch, opracowuje elastyczne, skalowalne koncepcje montażowe, indywidualne rozwiązania w zakresie testowania i technologii procesowej oraz związane z tym usługi. Częścią działu Industrial Technology jest też jednostka produktowa Bosch Connected Industry, która opracowuje rozwiązania w zakresie oprogramowania oraz prowadzi projekty dla klientów wewnętrznych i zewnętrznych, realizując ideą Przemysłu 4.0.

Sektor Industrial Technology firmy Bosch. Tak właśnie wygląda fabryka przyszłości: firma Bosch Rexroth zapewnia kompleksową integrację przez sieć w zakładach produkcyjnych.
Sektor Consumer Goods firmy Bosch. Zastosowanie tarczy czyszczącej Bosch Professional X-LOCK Cleaning Disc.

Consumer Goods

Consumer Goods

Udział sektora Consumer Goods w całkowitej sprzedaży Grupy Bosch wyniósł w 2020 roku 26 procent. Sektor obejmuje dział Power Tools, odpowiedzialny za elektronarzędzia dla profesjonalistów i majsterkowiczów, elektronarzędzia ogrodowe oraz akcesoria do elektronarzędzi i techniki pomiarowej. W roku 2020 dział skupił się przede wszystkim na rozwoju oferty wydajnych i wygodnych urządzeń akumulatorowych oraz urządzeń i usług wyposażonych w opcję łączności z siecią. Głównymi filarami strategii Power Tools są: innowacyjność, dalsza digitalizacja, silne marki, ciągły rozwój handlu internetowego oraz ekspansja na rynkach wschodzących. „User experience”, czyli skupienie się na potrzebach użytkownika w procesie rozwoju produktów i usług, jest decydującym czynnikiem sukcesu.

W struktury sektora Consumer Goods wchodzi również spółka BSH Hausgeräte GmbH, oferującą pełną gamę nowoczesnych, energooszczędnych i w coraz większym stopniu połączonych z siecią urządzeń gospodarstwa domowego. Portfolio produktów obejmuje pralki i suszarki bębnowe, chłodziarki i zamrażarki, kuchenki, piekarniki i okapy, zmywarki oraz drobny sprzęt, taki jak odkurzacze, ekspresy do kawy i roboty kuchenne. Spółka BSH koncentruje się na innowacjach produktowych, ofertach usługowych możliwych dzięki sieci oraz rozszerzaniu cyfrowych modeli biznesowych. Dzięki technologii Home Connect, BSH Hausgeräte oferuje ekosystem z platformą cyfrową dla urządzeń domowych, współpracując w tym zakresie z dużą liczbą partnerów. Firma chce wykorzystywać digitalizację, do bycia jeszcze bliżej swoich klientów.

Sektor Consumer Goods firmy Bosch. Zastosowanie tarczy czyszczącej Bosch Professional X-LOCK Cleaning Disc.
Sektor działalności Energy and Building firmy Bosch. Mobilny asystent bezpieczeństwa Bosch spexor.

Energy and Building Technology

Energy and Building Technology

W roku 2020 sektor Energy and Building Technology wygenerował 8 procent całkowitego obrotu Grupy Bosch na świecie. Należący do niego dział Building Technologies składa się z dwóch jednostek biznesowych: globalnej firmy produktowej zajmującej się rozwiązaniami z zakresu bezpieczeństwa i komunikacji oraz regionalnej firmy zajmującej się integracją systemów, która dostarcza rozwiązania i usługi dostosowane do potrzeb klientów w zakresie bezpieczeństwa budynków, efektywności energetycznej i automatyki budynków w wybranych krajach. Obie jednostki koncentrują się na budynkach komercyjnych i projektach infrastrukturalnych. Portfolio produktów obejmuje systemy dozoru wizyjnego, systemy sygnalizacji włamania i napadu, systemy sygnalizacji pożaru i dźwiękowe systemy ostrzegawcze, systemy kontroli dostępu oraz profesjonalne systemy audio i konferencyjne.

Sektor obejmuje także dział Thermotechnology, który oferuje klientom na całym świecie rozwiązania w zakresie ogrzewania i klimatyzacji, ciepłej wody użytkowej oraz zdecentralizowanego zarządzania energią. Elektryfikacja i odnawialne źródła energii mają w tych obszarach coraz większe znaczenie ze względu na rosnące wymagania dotyczące redukcji emisji CO2. Oprócz zwiększania wydajności istniejących produktów i wdrażania rozwiązań sieciowych, dział ten koncentruje się na innowacjach.

Do sektora należy również dział Bosch Global Service Solutions, który oferuje obsługę procesów biznesowych głównie dla klientów z branży motoryzacyjnej, usług finansowych, logistyki oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Natomiast firma Robert Bosch Smart Home GmbH oferuje sieciowe i sterowane za pomocą aplikacji rozwiązania dla indywidualnych gospodarstw domowych.

Sektor działalności Energy and Building firmy Bosch. Mobilny asystent bezpieczeństwa Bosch spexor.

Struktura udziałowców i organizacja

Struktura korporacyjna spółki Robert Bosch GmbH zapewnia niezależność biznesową Grupy Bosch. Umożliwia to przedsiębiorstwu długoterminowe planowanie oraz dokonywanie znaczących inwestycji na przyszłość. Spółka Robert Bosch Stiftung GmbH, działająca na zasadach non-profit, posiada 94 procent udziałów w kapitale spółki Robert Bosch GmbH. Pozostałe udziały należą do spółki rodzinnej Bosch oraz spółki Robert Bosch GmbH. Większość praw głosu należy do spółki Robert Bosch Industrietreuhand KG, która pełni funkcję udziałowca-przedsiębiorcy.

Fundacja Robert Bosch

Budynek biurowy fundacji Robert Bosch i dawna rezydencja Roberta Boscha w Stuttgarcie

Od momentu powstania w 1964 roku Fundacja Robert Bosch Stiftung GmbH kontynuuje działalność charytatywną swojego założyciela. Poprzez swoje wsparcie przyczynia się do rozwoju realnych rozwiązań wyzwań społecznych. W tym celu realizuje własne projekty, zawiera sojusze z partnerami i promuje inicjatywy osób trzecich. Fundacja finansuje swoje działania z dywidendy, którą otrzymuje jako udziałowiec spółki Robert Bosch GmbH.

Skontaktuj się z Bosch

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Telefon

Wyślij do nas wiadomość

Porozmawiaj z nami na chacie!

Masz pytania lub sugestie? Skontaktuj się z nami. Jesteśmy dostępni od godziny 08.00 do 17.00 w dni robocze.