Przejdź do głównej zawartośc
Bosch w Polsce

Zautomatyzowana jazda przyspiesza

Zautomatyzowana jazda przyspiesza

Zautomatyzowana jazda to temat, który fascynuje wszystkich – od inżynierów, przez media aż po użytkowników.

Realizacja wizji samoprowadzących się pojazdów jest coraz bliższa. Dzięki innowacyjnej technice i know-how Bosch toruje drogę do zautomatyzowanej jazdy.

Wyobraź sobie, że w drodze do pracy siedząc w samochodzie możesz zjeść śniadanie i przeczytać gazetę. Nie stoisz już w korkach, a twój samochód automatycznie zawiezie cię tam, gdzie chcesz. I to nawet bezpieczniej, niż dzisiaj, ponieważ zautomatyzowanie jazdy samochodem może znacznie zmniejszyć liczbę wypadków. Ponadto zautomatyzowane pojazdy mogą rozpoznawać i unikać sytuacji krytycznych znacznie wcześniej niż kierowca-człowiek, a także niezawodnie przestrzegają przepisów ruchu drogowego i nigdy się nie męczą. Nawet w nagłych wypadkach reagują znacznie szybciej niż kierowca. Kiedy zautomatyzowane pojazdy komunikują się ze sobą bezpośrednio lub za pośrednictwem chmury, to mogą optymalnie skoordynować swoje trasy. Ruch staje się bardziej płynny, łatwiej jest uniknąć korków. Dzięki temu zautomatyzowana jazda poprawia nie tylko wydajność ruchu drogowego, zmniejsza również zużycie paliwa i emisję spalin.

21 MLN

tyle zautomatyzowanych samochów będzie jeździć po ulicach do 2035 roku

Już dziś liczne systemy wspomagają kierowców w bezpiecznym i wygodnym docieraniu do celu. Nowoczesne samochody wyposażone są w czujniki, kamery, są połączone z siecią internetową oraz za pomocą aplikacji z naszymi smartfonami. Pojazdy wyposażone w odpowiednie funkcje potrafią same wykonać manewr parkowania, hamowania czy dostosowania się do warunków na drodze. Dlatego wizja wysoce zautomatyzowanych pojazdów poruszających się po drogach krajowych, autostradach czy w ruchu miejskim nie jest już tak odległa.

Bosch intensywnie pracuje nad realizacją tej wizji i już teraz odgrywa wiodącą rolę we wszystkich niezbędnych obszarach innowacji, od monitorowania otoczenia pojazdu, przez wykorzystanie sztucznej inteligencji, aż po sam proces jazdy.

Czego inżynierowie uczą nasze samochody?

Zautomatyzowany pojazd musi mieć takie same umiejętności jak kierowca-człowiek. Samochód przyszłości musi umieć więc rozpoznawać i interpretować otoczenie za pomocą czujników, wykorzystywać te informacje w celu opracowania odpowiedniej strategii jazdy przy pomocy oprogramowania, a następnie wdrożyć ją w sposób niezawodny i bezpieczny dzięki układom napędu, kierowniczego i hamowania.

Ten proces rozpoznawania (Sense), przetwarzania (Think) i podejmowania działań (Act) wymaga wysoko rozwiniętej kombinacji sprzętu i oprogramowania. Dzięki swoim rozwiązaniom i wiedzy fachowej w każdym z tych trzech obszarów, Bosch rewolucjonizuje mobilność za pomocą zautomatyzowanej techniki

Czujniki otoczenia: oczy i uszy zautomatyzowanych pojazdów

Aby jeździć samodzielnie i bezpiecznie, samochody autonomiczne muszą zawsze skupiać się na otoczeniu za pomocą swoich czujników (Sense). Kamery, czujniki radarowe i ultradźwiękowe są oczami i uszami zautomatyzowanego samochodu i dostarczają wszelkich informacji wymaganych przez pojazd do monitorowania całego otoczenia. Dodatkowe czujniki wewnątrz nadwozia umożliwiają systemowi podejmowanie decyzji, czy w razie potrzeby kierowca byłby w stanie ponownie przejąć kontrolę nad pojazdem.

W przeciwieństwie do człowieka, samochody zautomatyzowane mogą widzieć dalej niż swoje najbliższe otoczenie. Przy użyciu aktualnych map cyfrowych i danych pozyskiwanych w czasie rzeczywistym z chmury, pojazd może również uzyskać dostęp do zewnętrznych informacji, takich jak dane o korkach lub o pogodzie. Podsumowując, samochód ma zatem solidną bazę informacyjną dla inteligentnego komputera pokładowego, który wykorzystuje ją do dokładnych obliczeń. Dla bezpiecznej i relaksującej jazdy w zautomatyzowanym samochodzie.

20 MILISEKUND

będzie potrzebował zautomatyzowany samochód, by zareagować na zmieniające się warunki drogowe

Szybkie przetwarzanie, mądre planowanie: komputer pokładowy i algorytmy

Zautomatyzowane samochody przyszłości będą kontrolować wszystkie sytuacje drogowe, które powinien również opanować doskonały kierowca. W tym celu muszą stale wiedzieć, gdzie i w jakiej sytuacji się znajdują. Muszą zatem w czasie rzeczywistym zadecydować, która strategia jazdy jest najlepsza, aby rozwiązać bieżącą sytuację na drodze i bezpiecznie dotrzeć do celu (Think). Zadanie to jest realizowane przez komputer pokładowy, który jako mózg samochodu jest odpowiedzialny za myślenie. Najważniejszym priorytetem przy podejmowaniu wszelkich decyzji przez komputer jest bezpieczeństwo.

W projektach Bosch najważniejszym elementem jest zdolna do uczenia się sztuczna inteligencja, która pozwala prowadzić auto jak człowiek – tylko bezpieczniej i efektywniej. W końcu, w przeciwieństwie do kierowców, technika nigdy się nie męczy, stale monitoruje otoczenie i może szybciej reagować. Połączenie tych zalet z zaawansowaną sztuczną inteligencją jest kluczem do automatycznej mobilności przyszłości.

Bezpieczeństwo priorytetem zautomatyzowanych pojazdów

Wysoce lub w pełni zautomatyzowany pojazd zna swoją trasę. Skręca, hamuje oraz przyspiesza – sam decyduje, podczas gdy kierowca może się zrelaksować. Dokładne parametry dla każdego zbliżającego się manewru są dostarczane przez komputer pojazdu, który wykorzystuje wszelkie dostępne informacje do obliczania optymalnej strategii jazdy. Analizuje dane dostarczone przez czujniki, a także cyfrowe mapy czasu rzeczywistego z informacjami o warunkach drogowych, natężeniu ruchu lub pogodzie.
Rzetelną realizację obliczonej strategii jazdy (Act) przejmuje układ napędowy, układ kierowniczy i hamulce.