Przejdź do głównej zawartośc
Bosch w Polsce

Bosch zmienia roboty we współpracowników

Przemysł

Czy wiesz, że właśnie w tym momencie, trwa czwarta rewolucja przemysłowa?

Jej przejawem są między innymi inteligentne fabryki, w których maszyny pracują ramię w ramię z ludźmi. Jesteś ciekawy jak to wygląda?

Ostrożnie podnosi metalową część i podaje ją swojej ludzkiej koleżance. Zwraca przy tym uwagę na każdy wykonywany ruch i zatrzymuje się, zanim dojdzie do kontaktu z jej ręką. Mimo że ma 1,75 m wzrostu, porusza się zgrabnie i bez wysiłku. Nie popełnia żadnych błędów. O kim mowa? O robocie APAS Assistant firmy Bosch.

Czwarta rewolucja, bo tak nazywamy to, co obecnie dzieje się w przemyśle, to koncepcja, według której dzięki internetowi, sztucznej inteligencji i nowym technologiom ludzie mogą pracować ramię w ramię z robotami.

APAS Assistant

to bezpieczny i wydajny robot, który pracuje z ludźmi w fabrykach 4.0

Fascynującym przykładem współpracy robotów i ludzi są rozwiązania wdrażane przez firmę Bosch, która od lat wykorzystuje w wielu obszarach produkcyjnych precyzję zautomatyzowanych asystentów. W ramach koncepcji przemysłu 4.0 koncern wdraża „stanowisko pracy 4.0”, które automatycznie dopasowuje się do pracownika, zapewniając mu maksymalne bezpieczeństwo, łatwość i wydajność w pracy, a jednocześnie umożliwia współpracę z ro botami. Dzięki integracji cyfrowej oraz robotom codzienna praca w przemyśle staje się bezpieczniejsza, łatwiejsza i bardziej wydajna. Roboty takie jak APAS są stosowane przez m.in. przez producentów samochodów oraz części zamiennych, a także przez producentów dóbr użytkowych.

Czym zajmuje się asystent produkcji w inteligentnej fabryce?

Roboty przede wszystkim wykonują czynności, które dla pracowników są niebezpieczne, monotonne lub uciążliwe. APAS Assistant potrafi naprawdę dużo. Może na przykład łączyć ze sobą elementy, pakować lub wypakowywać produkty, zajmować się ich obróbką czy montażem oraz transportować towary w obrębie zakładu. Elastycznie reaguje na ludzi, posiada umiejętność uczenia się od nich i wykonuje powtarzalne zadania lub skomplikowane sekwencje ruchów. Dzięki temu robota można traktować prawie jak kolegę z pracy.

Roboty asystujące APAS, wyposażone w funkcje rozpoznawania pracowników oraz unikania kolizji umożliwiają bezpośrednią współpracę ludzi i robotów, bez konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Dzięki kompleksowym rozwiązaniom w zakresie bezpieczeństwa robot automatycznie zatrzymuje się, gdy pracownik znajdzie się zbyt blisko. Nie ma przy tym możliwości kontaktu, a więc kolizji pomiędzy pracownikiem a robotem.

Robotyka w fabrykach, czyli nowe możliwości produkcji

Zastosowanie rozwiązań stanowiska pracy 4.0, na czele z APAS Assistant, umożliwia zwiększenie szybkości i elastyczności produkcji. Co ciekawe, asystenci produkcji APAS nie muszą pracować samodzielnie – z powodzeniem mogą tworzyć całe zespoły produkcyjne zarówno z ludźmi, jak i z innymi robotami. Zastosowane technologie pozwalają także na bieżąco zbierać dane, które pozwalają optymalizować proces produkcji i zwiększać jego wydajność. Wykorzystanie inteligentnych linii produkcyjnych pozwala również na niezawodną kontrolę jakości wyrobów gotowych. O precyzyjne weryfikowanie stanu technicznego każdego produktu dba kolejny robot – APAS Inspector. Wyposażona w najwyższej jakości kamery oraz moduł obrazowania 3D maszyna, zlokalizowana na końcu linii produkcyjnej, pozwala utrzymać najwyższą jakość produktów.

Rola człowieka w inteligentnych fabrykach

Współpraca ludzi i maszyn w nowoczesnych fabrykach oznacza połączenie możliwości i atutów obu stron, które współpracując, mogą osiągnąć więcej, niż wykonując zadania osobno.

Ludzie w nowoczesnych, inteligentnych zakładach produkcyjnych obejmą rolę nauczycieli. To pracownik będzie musiał nauczyć maszynę, jakiego efektu oczekuje, aby mogła ona wykorzystywać wyuczone schematy i stosować je podczas wykonywania poszczególnych czynności. Pracownicy dzięki zintegrowanym komputerom będą również mogli na bieżąco monitorować stan środowiska produkcyjnego. Finalnie, pracownicy będą wykonywać czynności, które nie są powtarzalne i wymagają kreatywności i nieszablonowego podejścia.

Rozwiązania przemysłu 4.0 są już gotowe do implementacji

Firma Bosch, która jest prekursorem rozwiązań przemysłu 4.0, zapewnia dostęp do kilkudziesięciu rodzajów rozwiązań programistycznych i produktowych. Już teraz mogą one zostać wykorzystane w przemyśle oraz logistyce. Cały czas powstają też kolejne koncepcje rozwiązań, dzięki czemu przemysł 4.0 rozwija się niezwykle dynamicznie.