Icon--AD-black-48x48Icon--address-consumer-data-black-48x48Icon--appointment-black-48x48Icon--back-left-black-48x48Icon--calendar-black-48x48Icon--Checkbox-checkIcon--clock-black-48x48Icon--close-black-48x48Icon--compare-black-48x48Icon--confirmation-black-48x48Icon--dealer-details-black-48x48Icon--delete-black-48x48Icon--delivery-black-48x48Icon--down-black-48x48Icon--download-black-48x48Ic-OverlayAlertIcon--externallink-black-48x48Icon-Filledforward-right_adjustedIcon--grid-view-black-48x48Icon--info-i-black-48x48Icon--Less-minimize-black-48x48Icon-FilledIcon--List-Check-blackIcon--List-Cross-blackIcon--list-view-mobile-black-48x48Icon--list-view-black-48x48Icon--More-Maximize-black-48x48Icon--my-product-black-48x48Icon--newsletter-black-48x48Icon--payment-black-48x48Icon--print-black-48x48Icon--promotion-black-48x48Icon--registration-black-48x48Icon--Reset-black-48x48share-circle1Icon--share-black-48x48Icon--shopping-cart-black-48x48Icon--start-play-black-48x48Icon--store-locator-black-48x48Ic-OverlayAlertIcon--summary-black-48x48tumblrIcon-FilledvineIc-OverlayAlertwhishlist

Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. To ustawienie można w każdej chwili zmienić, klikając opcję „Zmień ustawienia”. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, kliknij opcję „Tak, zgadzam się”.

Istota przemysłu 4.0

Każda kolejna rewolucja przemysłowa przynosi ze sobą niezwykłe zmiany i otwiera przed ludźmi nowe, fascynujące możliwości.

Działo się tak zarówno podczas pierwszej rewolucji przemysłowej zapoczątkowanej w Anglii w XVIII wieku, działo się tak podczas trzeciej rewolucji określanej mianem naukowo-technicznej. Na naszych oczach mamy już jednak do czynienia z czwartą odsłoną rewolucji przemysłowej. O co w niej chodzi?

Jesteśmy świadkami czwartej rewolucji przemysłowej opartej na koncepcji internetu rzeczy, która tworzy nowe standardy: rozwiązania Przemysłu 4.0 zapewniają łatwą, wydajną i elastyczną produkcję oraz logistykę. Dzięki internetowi, automatyzacji, sztucznej inteligencji i nowym technologiom powoli zanikają bariery we współpracy pomiędzy ludźmi i maszynami. Wszystko wskazuje na to, że przemysł 4.0 zupełnie zmieni świat, w którym żyjemy.

25%

o tyle wzrasta wydajność w fabrykach, w których stosuje się rozwiązania Przemysłu 4.0

Trzy filary sukcesu: ludzie, maszyny i dane

Bosch, jako przedsiębiorstwo działające w obszarze Internetu rzeczy, jest jednocześnie użytkownikiem i dostawcą rozwiązań przemysłu 4.0, który polega na integracji technologii, oprogramowania i usług. Nie myli się ten, kto uważa, że czwarta rewolucja przemysłowa skupia się wokół informacji. Bo właśnie dostęp do informacji z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie otwiera przed przedsiębiorstwami na całym świecie nieosiągalną dotąd elastyczność i możliwość dostosowania się do oczekiwań klientów. Posadzka, ściany i dach to elementy stałe w fabryce przyszłości. Wszystko inne jest ruchome i zintegrowane z internetem. Ludzie kontrolują, monitorują i zarządzają liniami produkcyjnymi. Analiza danych pozwala identyfikować błędy i źródła awarii oraz optymalizować jakość produkcji. Roboty służą jako wsparcie i wykonują, monotonne, powtarzalne czynności. Oto wizja fabryki przyszłości według Bosch.

Jakich zmian wraz z czwartą rewolucją przemysłową możemy się spodziewać?

Dzięki zastosowaniu rozwiązań przemysłu 4.0 firmy mogą podnosić wydajność produkcji, oszczędzać zasoby, zwiększać bezpieczeństwo i upraszczać procesy pracy. Jest to również odpowiedź na rosnące oczekiwania konsumentów i dynamicznie zmieniający się rynek. Co więcej, nowoczesne rozwiązania zapewnią dużą elastyczność, co pozwoli na maksymalną personalizację produkcji i dostosowywanie wyrobów do potrzeb konkretnych klientów.

Udział ludzi w procesie produkcyjnym zostanie ograniczony do niezbędnego minimum, co nie znaczy, że nie będą oni potrzebni. Staną się oni elementem kreatywnym, ogniwem pomiędzy maszynami i danymi, a do ich zadań będzie należeć przede wszystkim kontrola, zarządzanie i modernizacja systemów w inteligentnych fabrykach. Istotnym zadaniem będzie też dbałość o cyberbezpieczeństwo i zabezpieczenie danych. Inteligentna fabryka przyszłości bazuje na oprogramowaniu, a także kreatywności i inteligencji swoich pracowników.

Przemysł 4.0 na linii produkcyjnej

Bosch nie tylko tworzy i sprzedaje rozwiązania na miarę czwartej rewolucji przemysłowej, ale też wdraża je w praktycznie wszystkich ze swoich 280 zakładów produkcyjnych. Dzięki temu koncern jest zarówno wiodącym dostawcą, jak i użytkownikiem tego rodzaju rozwiązań i osiąga nawet 25-procentowe wzrosty wydajności w poszczególnych fabrykach w skali roku.

I choć czwarta rewolucja przemysłowa rozwija się dynamicznie w największych na świecie koncernach, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że wdrożenie nowoczesnych rozwiązań stwarza ogromne szanse rozwoju również dla średniej wielkości przedsiębiorstw, ponieważ pozwala na uporządkowanie i optymalizację procesów.