Przejdź do głównej zawartośc
Bosch w Polsce

Istota przemysłu 4.0

Każda kolejna rewolucja przemysłowa przynosi ze sobą niezwykłe zmiany i otwiera przed ludźmi nowe, fascynujące możliwości.

Działo się tak zarówno podczas pierwszej rewolucji przemysłowej zapoczątkowanej w Anglii w XVIII wieku, działo się tak podczas trzeciej rewolucji określanej mianem naukowo-technicznej. Na naszych oczach mamy już jednak do czynienia z czwartą odsłoną rewolucji przemysłowej. O co w niej chodzi?

Jesteśmy świadkami czwartej rewolucji przemysłowej opartej na koncepcji internetu rzeczy, która tworzy nowe standardy: rozwiązania Przemysłu 4.0 zapewniają łatwą, wydajną i elastyczną produkcję oraz logistykę. Dzięki internetowi, automatyzacji, sztucznej inteligencji i nowym technologiom powoli zanikają bariery we współpracy pomiędzy ludźmi i maszynami. Wszystko wskazuje na to, że przemysł 4.0 zupełnie zmieni świat, w którym żyjemy.

25%

o tyle wzrasta wydajność w fabrykach, w których stosuje się rozwiązania Przemysłu 4.0

Trzy filary sukcesu: ludzie, maszyny i dane

Bosch, jako przedsiębiorstwo działające w obszarze Internetu rzeczy, jest jednocześnie użytkownikiem i dostawcą rozwiązań przemysłu 4.0, który polega na integracji technologii, oprogramowania i usług. Nie myli się ten, kto uważa, że czwarta rewolucja przemysłowa skupia się wokół informacji. Bo właśnie dostęp do informacji z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie otwiera przed przedsiębiorstwami na całym świecie nieosiągalną dotąd elastyczność i możliwość dostosowania się do oczekiwań klientów. Posadzka, ściany i dach to elementy stałe w fabryce przyszłości. Wszystko inne jest ruchome i zintegrowane z internetem. Ludzie kontrolują, monitorują i zarządzają liniami produkcyjnymi. Analiza danych pozwala identyfikować błędy i źródła awarii oraz optymalizować jakość produkcji. Roboty służą jako wsparcie i wykonują, monotonne, powtarzalne czynności. Oto wizja fabryki przyszłości według Bosch.

Jakich zmian wraz z czwartą rewolucją przemysłową możemy się spodziewać?

Dzięki zastosowaniu rozwiązań przemysłu 4.0 firmy mogą podnosić wydajność produkcji, oszczędzać zasoby, zwiększać bezpieczeństwo i upraszczać procesy pracy. Jest to również odpowiedź na rosnące oczekiwania konsumentów i dynamicznie zmieniający się rynek. Co więcej, nowoczesne rozwiązania zapewnią dużą elastyczność, co pozwoli na maksymalną personalizację produkcji i dostosowywanie wyrobów do potrzeb konkretnych klientów.

Udział ludzi w procesie produkcyjnym zostanie ograniczony do niezbędnego minimum, co nie znaczy, że nie będą oni potrzebni. Staną się oni elementem kreatywnym, ogniwem pomiędzy maszynami i danymi, a do ich zadań będzie należeć przede wszystkim kontrola, zarządzanie i modernizacja systemów w inteligentnych fabrykach. Istotnym zadaniem będzie też dbałość o cyberbezpieczeństwo i zabezpieczenie danych. Inteligentna fabryka przyszłości bazuje na oprogramowaniu, a także kreatywności i inteligencji swoich pracowników.

Przemysł 4.0 na linii produkcyjnej

Bosch nie tylko tworzy i sprzedaje rozwiązania na miarę czwartej rewolucji przemysłowej, ale też wdraża je w praktycznie wszystkich ze swoich 280 zakładów produkcyjnych. Dzięki temu koncern jest zarówno wiodącym dostawcą, jak i użytkownikiem tego rodzaju rozwiązań i osiąga nawet 25-procentowe wzrosty wydajności w poszczególnych fabrykach w skali roku.

I choć czwarta rewolucja przemysłowa rozwija się dynamicznie w największych na świecie koncernach, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że wdrożenie nowoczesnych rozwiązań stwarza ogromne szanse rozwoju również dla średniej wielkości przedsiębiorstw, ponieważ pozwala na uporządkowanie i optymalizację procesów.