Przejdź do głównej zawartośc
Bosch w Polsce

Inteligentne domy przyszłości – komfort i bezpieczeństwo

nteligentne domy przyszłości – komfort i bezpieczeństwo

Nadeszła nowa era technologii wykorzystywanej w domach.

Lodówki są podłączone do Internetu, smartfony komunikują się z samochodami, a Ty możesz regulować centralne ogrzewanie bez wstawania z sofy. Internet rzeczy, jaki to umożliwia, stał się częścią naszego codziennego życia, a połączone ze sobą w sieci produkty i aplikacje oferują większą wygodę oraz więcej wolnego czasu, abyśmy mogli cieszyć się życiem.

Internet rzeczy (Internet of Things, IoT) to koncepcja, w ramach której urządzenia działające dotychczas oddzielnie, komunikują się ze sobą nawzajem dzięki sieci internetowej. Tym samym wzrasta ich funkcjonalność – urządzenia wymieniają między sobą dane, co w efekcie poprawia komfort życia.

25 MLD

urządzeń IoT będzie funkcjonować na rynku do 2020 roku

Aby jednak faktycznie stać się naszymi towarzyszami, urządzenia gospodarstwa domowego są coraz bardziej spersonalizowane i dostosowywane do naszego stylu życia.

Współczesny dom to dom inteligentny

IoT to nie science fiction, ale technologia, która coraz śmielej wykorzystywana jest wielu domach na całym świecie. Jednym z przykładów rozwiązań IoT jest inteligentny system ostrzegania, znajdujący się w domu Marco Maasa – twórcy aplikacji xMinutes. System odpowiada na problemy występujące głównie w okresie grzewczym. Dziś większość z nas instaluje czujniki czadu, które informują o przekroczeniu stężenia tlenku węgla w pomieszczeniu, emitując charakterystyczny sygnał. Co taki czujnik mógłby zrobić, gdyby był częścią domowego systemu informatycznego?

W domu wspomnianego Marco Massa, gdzie czujnik zintegrowany jest z innymi urządzeniami, w momencie wykrycia zbyt dużego stężenia czadu w pomieszczeniu, system nie tylko uruchamia dźwiękowy sygnał alarmowy, ale też wysyła informację do żarówek, zmieniając kolor ich światła np. na barwę czerwoną, która oznacza zagrożenie. System wentylacyjny rozpoczyna intensywną pracę nad jak najszybszym wypompowaniem szkodliwego gazu z domu – poprzez uchylenie okien czy wtłaczanie przez przewody wentylacyjne więcej świeżego powietrza. To, co obecnie dzieje się w domu przedsiębiorcy, może w przyszłości stać się standardem w każdym budynku mieszkalnym.

Co jeszcze potrafią domy przyszłości?

Jeśli spojrzymy na ofertę sklepów z elektroniką użytkową i urządzeniami domowymi, odkryjemy, że wiele sprzętów jest wyposażonych w proste lub bardziej zaawansowane rozwiązania smart, pozwalające na zdalne kontrolowanie ich za pomocą dedykowanych aplikacji. Należą do nich: telewizory, rolety okienne, żarówki czy sprzęty gospodarstwa domowego, sterowane z poziomu urządzenia mobilnego.

Aplikacje łączą się w ekosystemy, pozwalając z jednego pulpitu sterować coraz większą liczbą urządzeń w domu. Takim centrum zarządzania jest np. Smart Home Solutions Bosch i aplikacja Home Connect, pozwalająca na sterowanie urządzeniami domowymi z poziomu smartfona. Rozwiązanie to łączy w sobie coraz więcej udogodnień, jakie dają nam inteligentne domy w zakresie bezpieczeństwa, oszczędności energii i wygody.

Oto kilka przykładów rozwiązań smart home, które już niedługo zrewolucjonizują nasze życie:

  • Inteligentny dom będzie wiedział, o której godzinie wracasz i odpowiednio wcześniej zacznie ogrzewać wybrane pomieszczenia do temperatury pokojowej. Przez resztę dnia, gdy mieszkańców nie ma w domu, system grzewczy działa, utrzymując temperaturę na niższym, ale stałym poziomie, nie pozwalając ani na wychłodzenie, ani na przegrzanie pomieszczeń. Systemy zdalnego sterowania ogrzewania są już dziś bardzo popularnym rozwiązaniem. Jednak nie robią tego w sposób inteligentny.
  • Z poziomu aplikacji w smartfonie już można połączyć się z kamerami w lodówce, aby sprawdzić, czy w drodze z pracy musisz wstąpić do sklepu (lub będąc już w sklepie, szybko sprawdzisz, których produktów Ci brakuje).
  • W inteligentnym domu obudzi Cię nie tylko budzik, ale również zapach świeżo parzonej kawy, którą przygotuje dla Ciebie podpięty do sieci ekspres. Wystarczy, że przekażesz mu smartfonem polecenie przygotowania napoju o określonych parametrach.
  • To nie wszystko w kwestii budzenia! Inteligentny dom, dzięki dostępowi do internetu, stale będzie monitorował korki na Twoich trasach i jest w stanie obudzić Cię wcześniej, jeśli okaże się, że czas dojazdu może się „niebezpiecznie” wydłużyć.
  • Zdalnie uruchomisz też piekarnik, który dodatkowo może zasugerować Ci najlepsze przepisy, a w momencie włączania programu poprosi Cię o zamknięcie drzwi, jeżeli są otwarte.
  • Jeśli nie ma Cię akurat w domu, system zewnętrznych kamer zadba o bezpieczeństwo, pozwalając na stały monitoring sytuacji wokół budynku, a czujniki rozmieszczone w oknach i drzwiach dadzą znać, czy ktoś nie próbuje się tędy dostać do środka.

To tylko niektóre z możliwości, jakie już obecnie posiadają inteligentne domy. Wraz z rozwojem technologii i coraz szerszym dostępem do kolejnych urządzeń, ich funkcjonalność będzie się zwiększać. Gromadzone dane na temat domowników, a także warunków zewnętrznych, będą sugerować najbardziej optymalne rozwiązania.

Szacunkowe dane mówią, że do 2020 roku na całym świecie może być ponad 230 milionów inteligentnych domów, czyli budynków wyposażonych we wzajemnie komunikujące się ze sobą urządzenia. Nie ma wątpliwości, że ich właściciele odczują bezpośredni, a przede wszystkim pozytywny, wpływ na jakość ich życia.

Źródło: https://iotbusinessnews.com/2018/11/07/85751-smart-home-market-to-grow-to-640-million-devices-in-2018/