Przejdź do głównej zawartośc
Bosch w Polsce

Filtr kabinowy Filter+ przeciw smogowi, alergenom i bakteriom

Filtr kabinowy Filter+ przeciw smogowi, alergenom i bakteriom

W okresie jesienno-zimowym, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest największe, jesteśmy szczególnie narażeni na smog, alergeny i bakterie.

Są one źródłem wielu chorób i powikłań. Mogą także skutkować niebezpiecznymi sytuacjami na drodze. Odpowiedzią na zagrożenia jest filtr kabinowy FILTER+ produkowany przez Bosch. Jego stosowanie w samochodach to zarówno kwestia komfortu, jak i bezpieczeństwa.

Pyły, alergie i groźne sytuacje na drodze

Infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok, kaszel, katar, łzawienie z oczu, bóle głowy, obciążenie dla układu sercowo-naczyniowego, zmiany anatomiczne w mózgu, bezpłodność czy stany depresyjne – to tylko niektóre z chorób, za jakie odpowiedzialne są smog, alergeny (kurz, pyłki, sierść) i bakterie. Czynniki te wpływają na wzrost ryzyka wystąpienia alergii oraz ogólnego osłabienia organizmu, co sprawia, że jest on bardziej podatny na infekcje i działanie wirusów. Szczególnie niebezpieczny jest smog, czyli zanieczyszczenie powietrza przez pyły zawieszone PM10 µm i PM2,5 µm.

Z raportów przygotowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że każdego roku z powodu zatrutego powietrza umiera około 7 000 000 osób. O powadze sytuacji świadczy fakt, że aż 91% ludzi na całym świecie mieszka na obszarach, gdzie jakość powietrza nie spełnia norm WHO. Z kolei w Polsce – według Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) – liczba osób, które co roku umierają z powodu zanieczyszczonego powietrza, wynosi około 46 000. Biorąc pod uwagę stopień nasycenia PM10, PM2,5 i benzopirenami, Polska należy do czołówki państw Unii Europejskiej o najgorszej jakości powietrza.

91%

ludzi na całym świecie mieszka na obszarach, gdzie jakość powietrza nie spełnia norm WHO.

Zanieczyszczone powietrze jest poważnym zagrożeniem zwłaszcza dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Ale ryzyko dla zdrowia i życia pojawia się także w przypadku kierowców oraz pasażerów – prowadzenie samochodu podczas występowania reakcji alergicznych może prowadzić do groźnych sytuacji na drodze. Podczas prowadzenia pojazdu i kichnięcia z zamkniętymi oczami (w zależności od prędkości) przejeżdżamy nawet kilkadziesiąt metrów bez kontroli tego, co się dzieje na drodze. Odpowiedzią na te zagrożenia jest filtr kabinowy FILTER+, który chroni zdrowie pasażerów, a także pomaga zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Porównanie budowy filtrów: Filter+, z węglem aktywnym i standardowego

  • Filtr standardowy
  • Filtr węglem aktywnym
  • Filtr Filter+

Czyste powietrze w samochodzie

W dużych ośrodkach miejskich alarmy smogowe jesienią i zimą są na porządku dziennym. Możemy na własną rękę zadbać o ograniczenie skutków niebezpiecznych dla zdrowia emisji pyłów i związków chemicznych. Filtr kabinowy FILTER+ zatrzymuje najmniejsze cząsteczki pyłu i smogu (PM2,5 µm do 99%), filtruje pyłki i drobny kurz (PM10 µm do 100%), neutralizuje bakterie i alergeny, które mogą zostać zassane do samochodu. Usuwa również nieprzyjemne zapachy z wnętrza pojazdu.

Czyste powietrze ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, bo podwyższone stężenie substancji szkodliwych nie tylko obniża jej komfort, ale przede wszystkim zwiększa zmęczenie kierowcy. Filtr kabinowy Bosch obniża także ryzyko zaparowania szyb. Skuteczność FILTER+, jaką określa wysoki stopień separacji cząstek, zapewnia jego specjalna budowa, do produkcji której wykorzystywane są najwyższej jakości mikrowłókna.

FILTER+ tworzą cztery warstwy:

1. antybakteryjna – zawiera jony srebra, neutralizuje bakterie
2. węgla aktywnego – zatrzymuje szkodliwe gazy (np. tlenki azotu) i pochłania nieprzyjemne zapachy
3. mikrowłóknina – warstwa ultracienkich włókien zatrzymuje cząstki zanieczyszczeń (cząstki stałe PM2,5 µm oraz dodatkowo pyłki i alergeny)
4. włóknina nośna – zapewnia wytrzymałość medium filtracyjnego

Filter+

Jak często wymieniać filtr kabinowy?

Filtr kabinowy Bosch nie przeciąża silnika dmuchawy, chroniąc w ten sposób klimatyzację pojazdu przed uszkodzeniami. FILTER+ charakteryzuje wysoka jakość, dopasowanie oraz łatwość montażu. Kluczowe znaczenie, z uwagi na wymogi zdrowia i bezpieczeństwa, ma regularna wymiana filtra – Bosch zaleca ją co najmniej raz w roku lub co 15 000 km przebiegu. Nie jest to czynność skomplikowana, a każdy filtr zawiera instrukcję – dostęp do niej można uzyskać także online, skanując kod QR z opakowania.