Przejdź do głównej zawartośc
Bosch w Polsce

Bosch stawia na neutralność klimatyczną

Bosch stawia na neutralność klimatyczną

Bosch to pierwsze globalne przedsiębiorstwo przemysłowe, które osiągnie neutralność klimatyczną. I to jeszcze w 2020 r.

Ambitna strategia koncernu na rzecz efektywności energetycznej ma ogromne znaczenie z uwagi na zmiany klimatu. W obecnej sytuacji tylko zdecydowane działania mogą zmniejszyć zagrożenie dla naszej planety i wszystkich ludzi.

Niepokojące skutki zmian klimatycznych

Pożary lasów w Australii, topnienie pokrywy lodowej na Grenlandii, podnoszący się poziom mórz i oceanów oraz liczne kataklizmy pogodowe, takie jak susze i powodzie. To tylko niektóre skutki zmian klimatycznych, stanowiących zagrożenie dla całej planety. Widmo nadciągającej katastrofy, której symbolem stało się globalne ocieplenie, materializuje się na naszych oczach. Według ekspertów ONZ, zostało nam już tylko 10 lat, by ograniczyć globalny wzrost temperatury do 1,5°C.

Przekroczenie tej „cienkiej czerwonej linii” choćby o 0,5°C będzie oznaczać niedobory wody, pustynnienie wielu obszarów globu, powiększanie się rejonów biedy, epidemie i poważne kryzysy gospodarcze. Jedynym sposobem na uniknięcie katastrofy jest nasilenie globalnych działań na rzecz ochrony klimatu. Trudną sytuację dodatkowo skomplikowała pandemia COVID-19.

Neutralność klimatyczna

Globalna kampania Bosch dla ochrony klimatu

Wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi mogą wnieść nie tylko rządy, ale także przedsiębiorstwa gotowe na ekologiczną transformację oraz osoby świadomie wybierające produkty marek, które podejmują działania na rzecz ochrony klimatu. Bosch jest pierwszą globalną firmą przemysłową, która z końcem 2020 roku osiągnie neutralność klimatyczną. Koncern konsekwentnie wdraża pionierskie zmiany – ambitnych planów nie zmieniła nawet pandemia koronawirusa.

Nawet jeśli obecnie w większym stopniu koncentrujemy się na innych tematach, nie wolno nam tracić z oczu przyszłości naszej planety

prezes Bosch GmbH dr Volkmar Denner.

Osiągnięcie neutralności pod względem emisji CO2 w ponad 400 lokalizacjach Bosch na całym świecie to podstawa strategii, której realizacja przyniesie wymierne korzyści środowiskowe, ekonomiczne i społeczne. Działania opierają się na czterech filarach:

  • poprawie efektywności energetycznej własnych lokalizacji,
  • inwestycjach we własne odnawialne źródeł energii i kontraktach długoterminowych z nowymi instalacjami OZE,
  • zwiększaniu zakupów zielonej energii,
  • kompensacji nieuniknionych emisji CO2.

do 2030 roku

Bosch zmniejszy emisję w całym łańcuchu wartości swoich produktów o 15%

Neutralność klimatyczna

Technologiczna inwestycja w lepszą przyszłość

Bosch wspiera również transformację w obszarze motoryzacji. Firma rozwija różne technologie, które pomogą osiągnąć cele emisji CO2 w branży transportowej i przemyśle motoryzacyjnym. Baterie elektryczne 48 V, wodorowe ogniwa paliwowe czy efektywne silniki konwencjonalne zasilane paliwami syntetycznymi – Bosch współtworzy technologie przyszłości dla motoryzacji.

Po zrealizowaniu tysiąca własnych projektów, które zoptymalizowały wykorzystanie energii w koncernie, Bosch dzieli się doświadczeniami dotyczącymi budowania efektywności energetycznej z innymi przedsiębiorstwami za pośrednictwem spółki doradczej Bosch Climate Solutions. Pracujący w niej eksperci po 4-tygodniowym audycie tworzą plan służący ograniczaniu emisji CO2 przez daną firmę. W ten sposób Bosch przyczynia się do redukcji śladu węglowego i budowy neutralności klimatycznej w wymiarze globalnym. Taka polityka związana jest z koncepcją odpowiedzialności i troski o dobro wspólne, jakim jest los planety.

Celem nowatorskich projektów realizowanych przez koncern jest promowanie społecznego i ekologicznego rozwoju. Inwestycje są spore, ale po pewnym czasie się zwrócą i będą procentować. Dużo bardziej kosztowny dla nas wszystkich byłby brak działań w celu zatrzymania zmian klimatycznych. Produkty oraz usługi oferowane przez Bosch to element kampanii służącej wzmacnianiu globalnej świadomości w kwestii możliwych zagrożeń.

Świadomy wybór marki działającej na rzecz ochrony klimatu ma kluczowe znaczenie nie tylko dla jakości życia, ale także dla przyszłości planety. Również wtedy, gdy kupujemy urządzenia takie jak narzędzie akumulatorowe do odkurzacza czy filtr kabinowy do samochodu.